Pot Maker – den lille pottemager
Sidste sommer fik jeg en lille pottemager, et værktøj til at fremstille papirpotter i et snuptag. Først her i foråret har jeg fået den i brug. Jeg er ret begejstret! Ingen problemer med at finde og vaske små plastic potter, bægre og hvad jeg ellers plejer at finde frem. Nu kan jeg klare mig med denne lille “Pot Maker”.
Sådan bruger jeg min lille pottemager
Når jeg laver potterne starter jeg med en avissektion. Dem i formiddagsavisformat, der ikke er limet i folden, er lettest. Så dem skærer jeg i tre gennem folden. Så folder jeg lidt kant til potten, og ruller avisstrimlen om pottmageren. Jeg kan gøre det særligt hurtigt langs en bordkant. Så trykker jeg papiret ind over bunden, placerer potten i bunddelen og vuggen pottebunden på plads. Nu kommer det sværeste, at tage potten af pottemageren. For mig er det lettest at skubbe den ned fra pottens overkant. Nu går det stærkt, og en bakke til at opsamle de færdige potter er rar at have ved hånden.
Peberplanter priklet i avis potter
Alle potterne blev straks brugt til de små peberplanter. Nu bor de en en slidt opvaskebalje.
Alt dette skete d. 2 april – uha hvor tiden løber 🙂
Jeg er ikke den første, der har opdaget glæden ved en pot maker, se bare Vild med have fra sidste år.
april 21, 2010 at 21:26
Ja, det er virkelig hyggeligt med en pottemager.
maj 1, 2010 at 23:09
Lavede lige 24 potter på 14 minutter, incl. udskæring af avispapiret – og jeg kan stadig blive hurtigere. Jeg er begyndt at twiste bunden ind, inden jeg vugger den på bundstykket. Det giver en bedre bund, end da jeg trykkede bunden ind som vist i denne post.
Pot Maker er et fantastisk værktøj!
maj 5, 2010 at 12:06
Hej Skrubtudse – ja den Pot Maker er virkelig lækker, og potterne er meget bedre end både tørvepotter og plasticpotter.
Tørvepotterne opløses typisk ikke hurtigt nok og er ikke nemme for små rødder at trænge igennem. Resultatet bliver bare at planten alligevel bliver rodbunden.
Med plasticpotter skal man jo være sikker på at rødderne kan holde jorden sammen så rodklumpen ikke falder fra hinanden og bliver ødelagt når man potter om – det giver risiko for at planterne bliver rodbundne hvis man venter.
Papirspotterne er lige tilpas – nemme at trænge igennem for rødderne – og solide nok til at de ikke går i stykker når man håndterer dem forsigtigt.
Jeg er forøvrigt imponeret af de forskellige planter du prøver at tilvænne Danske forhold. Jeg dyrker selv Okra for første gang i år (hvis de altså vil spire…) og hvis det kan lade sig gøre vil jeg bestemt også forsøge mig med frø.
maj 13, 2010 at 20:47
Tak for din kommentar Jesper.
I dag har jeg lavet nogle større avispapir potter over en vinflaske med buet bund. Det gik let, bortset fra når den færdige potte skal af flasken. Så hænger den lidt i, da der ikke er plads til at luften kan løbe forbi. Måske skal jeg prøve at sætte et sugerør på flasken inden jeg ruller potten. Det problem har pot maker løst med den kantede facon.