Allium sativum ‘Red Toch’
1) til venstre opbevaret i køleskab,
2) til højre opbevaret i grovkøkken, 16-18C
Hvidløget Red Toch smager rigtigt godt, men har ry for at holde dårligt. Jeg spurgte Randi og Svend fra Frøsamlerne om deres erfaring gennem nogle år. De var så søde at lave et eksperiment, og sende mig følgende beretning:
“‘statussvar’ på opbevaring af RED TOCH
1) Jeg tog en portion 20/9 2010 og opbevarede den i en plasticpose i køleskab ved 5 grader.
Resultat 7/1 2011: har sat rødder og begyndt at spire.
2) Jeg tog en portion 20/9 2010 og opbevarede den i et åbent glas ved 16-18 grader i vort grovkøkken.
Resultat 7/1 2011: er stadig saftspændte, kan ikke se forskel på på denne portion og andre hvidløg.
Kan konstatere at køleskabet ikke er det rigtige sted at opbevare hvidløg – for stor luftfugtighed.”
Midt i marts fik jeg eksperimentet udleveret, og tog ovenstående billede. De to fed der var opbevaret varmt kunne fint spises, de to fra køleskab var ikke interessante i dette stadie.
Det bekræfter, at hjemmedyrkede hvidløg holder godt på køkkenbordet, men dårligt i køleskabet.
Det ser også ud til, at Red Toch holder ganske godt, til ind i marts eller længere.
Og et stort tak til Randi og Svend for deres fine forsøg!
marts 30, 2011 at 04:53
Her har vi forklaringen på at vores hvidløg spirer. De er nemlig blevet opbevaret i udhuset som har nogenlunde samme eller lavere temperatur end køleskabet.
Du havde også et indlæg fra Ida og Finns have om opbevaring af hvidløg udendørs. Her skulle man også tro at de ville spire?
april 2, 2011 at 19:44
Jeg er ikke skråsikker på andet, end at hvidløg gerne vil spire når de opbevares i køleskab, og ikke når de hænger sydvendt hos Ida og Finn!
Jeg er ikke sikker på hvad der gør forskellen.
Men jeg undrer mig, og tænker ind imellem på hvad der kan forklare mysteriet.
april 4, 2011 at 06:31
Indtil videre må vi bare konstatere at køleskabet ikke er det rigtige sted. Heldigvis, ellers skulle vi måske til at investere i flere køleskabe.
april 7, 2011 at 15:56
Hvor er det praktisk, at hvidløg opbevares bedst ved stue temperatur, når nu en hvidløgsranke er ret så dekorativ at have hængende 🙂
Hilsen Randi Lauridsen