Artiskok ‘Herrgård’ Cynara scolymus
I dag høstede jeg de største artiskokker. Nu ligger de under vand, så insekterne frivilligt forlader dem.
Det er ikke hvert år jeg får høstet blomsterne, for de er utroligt smukke.
venstre, Egen sort uden navn, midt og højre ‘Herrgård’
Artiskokker og skrællet stængel er nu kogt
De kogte artiskokker hviler nu i en lage af kogevandet, eddike citronsaft, hvidløg og rosévin
juni 23, 2008 at 20:20
Hej Søren.
Flotte artiskokker. De er tydeligt anderledes end Green globe. Mere udadvendte, hvis man kan sige det sådan. Jeg synes at det er fantastisk at du har fået frø fra en artiskok. Nu vil jeg prøve igen. Jeg har sat bånd om et par stykker, så må vi håbe at vi kan lade være med at spise dem. Hvilken sort avlede du på? Du plejer at have navne til dine egne sorter?
Når I engang har fået nok af at spise dem hele og kogte eller pludselig står med en masse små, som ikke kan nå at blive til noget, skulle I prøve at soignere dem og bruge dem i risotto eller på pasta. Det smager også godt.
Man kan selvfølgelig også spise dem rå. Det bruger vi nu ikke rigtig her.
Merete.
juni 23, 2008 at 21:25
Hej Merete.
Hvad vil det sige at soignere artiskokker? Lyder spændende.
Det er kun lykkedes mig at få tre artiskokfrø til at spire, og kun én har været vinterfast indtil videre. Den har ikke fået navn endnu, da jeg ikke er overbevist om at den er et fremskridt. Men kan den klare hårde vintre (når de kommer) er den måske interessant nok. Jeg har avlet på ‘Herrgård’, da den er ret hårdfør.
Søren.
juni 23, 2008 at 22:04
Hej Søren.
Ok, soignere er nok mit eget udtryk. På http://www.cancer.dk/opskrifter/gronne+retter/artiskok-risotto
kalder de det at pelse.
1) At pelse en artiskok:
Bræk de yderste seje og mørke blade bagover så de knækker. Skær toppen af med en skarp kniv og skræl artiskokken udvendigt med samme kniv, så den ligner en lukket kogle. Halver dem og fjern pelsen med en lille spids kniv. De kan nu koges, steges, bages eller grilles.
De anbefaler også at man koger alle fraskårne blade i bouillon som man så bruger til risotto. Det bliver meget bittert, så det gør vi aldrig.
Merete.
juni 24, 2008 at 20:32
Tak for en god forklaring. Nu er det indlysende hvad der menes med at soignere 🙂
juli 14, 2008 at 19:02
Hej skrubtudse, jeg gør mit første spæde forsøg med artiskok.Købt på planteskole sidste år, er kommet med et topskud og et noget mindre sideskud. Vild jubel,men hvornår skal den skæres af. Jeg vil meget gerne smage den inden den går i blomst.
juli 14, 2008 at 20:36
Hej Benedicte.
Hvornår skal man skære dem?
Nordisk illustreret Havebrugsleksikon skriver:
“Det er de store
Blomsterkurve, der anvendes, og det, der spises, er den
kcdfulde Del af Kurvdækbladene og Blomsterlejet.
Saasnart Kurvene aabner sig og de blaa Blomster
viser sig, er de ubrugelige.”
De mindste blomsterknopper kan spises hele, når spidserne er klippet af.
God høst, Søren.
juli 17, 2008 at 22:03
Tak for svaret. Den må nok lade livet i morgen,jeg tør (kan ikke) vente. Hvordan kan man se om den er ved at åbne sig?